Nauka jazdy konnej

Nauczyć się jazdy konnej może naprawdę każdy i co może wielu zaskoczy – nie jest to zupełnie zależne od wieku.

Jedyna kwestia, która ogranicza przed spróbowaniem zdobycia tej umiejętności to strach. Występuje on częściej u osób dorosłych niż u dzieci stąd przyjęło się uważać że to sport który należy rozpocząć w wieku dziecięcym. Nic bardziej mylnego.

Do czynienia mamy z koniem – istotą żywą, posiadającą umysł, wolę, potrzeby fizjologiczne i posługującym się nie zależnym od nas ruchem. Naszym więc zadaniem jest zachęcić owe stworzenie do współpracy wykorzystując jego dość mocno rozwinięte zmysły.

Naukę rozpoczynamy od pierwszego kontaktu z koniem, jakim jest czyszczenie. To pozwala nam poznać zwierzę i przekonać się ze mimo rozmiarów jest ono łagodne i nie przejawia wobec nas żadnej agresji, a wręcz zainteresowanie.

Pierwszy raz wsiadamy na konia którego kontroluje za pomocą lonży czyli długiej liny bądź taśmy instruktor. Jesteśmy więc bezpieczni. Te pierwsze momenty w siodle ukazują nam zupełnie inny wymiar korzystania z dobrodziejstwa natury jakim jest koń.

Po krótkiej chwili nie boimy się jego a wysokość na której się znaleźliśmy również zaczyna się stawać nie istotna,

Koń porusza się spokojnym stępem, kołysząc przyjemnie i uspokajająco.

Wykonujemy ćwiczenia wg wskazówek instruktora i nabieramy coraz więcej równowagi i pewności ze nic nam się nie stanie.

Od tego momentu wiemy już ze chcemy zdobywać tę umiejętność.

I tak zaczyna się wielka przygoda.

Oczywistym jest że nie każdy będzie się bał.

Upadki z koni, bo nich należy wspomnieć, zdarzają się ale nie wynikają ze złośliwości zwierzęcia. A jedynie z faktu że nie wszystko jeszcze umiemy. Bywa to jednak bardzo rzadko i częściej na bardziej zaawansowanym etapie nauki.

 

 

Moim założeniem nauczania jazdy konnej jest w efekcie, wykształcenie wielu cech i umiejętności pozwalających na posiadanie w przyszłości własnego konia.

Zaczynamy zatem od nauki o zwierzęciu w kwestii podstaw anatomii i fizjologi, zapotrzebowań bytowych, zachowań stadnych oraz sposobów i technik wykorzystywania koni do pracy z człowiekiem.

W tym samym czasie poznajmy technikę jazdy konnej oczywiście w praktyce, poruszanie się w 3 chodach, stęp, kłus, galop. Skoki.

 

Zajęcia prowadzone są indywidualne lub w małej grupie. Program dostosowuje indywidualnie do potrzeb i możliwości jeźdźca.

Docelowo swoje umiejętności jeździec będzie mógł wykorzystać w terenie.

 

Przygotowuję do odznak, kursów na instruktora jazdy konnej i hipoterapii.